Pianino czy keyboard?

Zastanawiałeś się nad wyborem instrumentu klawiszowego?

Granie na pianinie, czy fortepianie niegdyś uważane było za symbol elegancji. Nie każdy jednak może zagospodarować tyle wolnego miejsca w swoim pokoju, aby umieścić w nim ogromny fortepian, czy pianino. Ich alternatywą jest niewątpliwie keyboard. Keyboard to elektroniczny instrument klawiszowy przeznaczony ku wykonywaniu utworów muzycznych na żywo.

W jego przypadku prym wiedzie klawiatura, a jej układ jest identyczny jak w fortepianie. Każdy tego typu instrument muzyczny posiada system akompaniamentu, z możliwością zmiany akordów. W dobie rozwijającej się technologii, nowoczesne keyboardy stanowią niskobudżetowe samplery.

Firmy z branży muzycznej mają w swojej ofercie zarówno keyboardy przeznaczone dla amatorów, jak i prawdziwych profesjonalistów. W Polsce nie ma sprecyzowanej nazwy tego typu instrumentów, toteż możemy mieć problemy, aby odróżniać normalny keyboard od syntezatora czy też organów elektronicznych. Warto wiedzieć, że keyboard wyposażony jest w kluczowe elementy i to właśnie przy jego zakupów powinniśmy zwrócić na nie szczególną uwagę. Pierwszym z nich jest sprawdzenie klawiatury muzycznej – jej głośność, stan techniczny. Wyświetlacz nie odgrywa ważnej roli, dlatego też wystarczy ze będzie to mały ekran czarny-biały lub kolorowy.

Sekwencer, program komputerowy znajdujący sie wewnątrz keyboardu w pełni sterujący urządzeniem MIDI, dzięki któremu artysta może część muzyki tworzącej rytm powierzyć sekwencerom. Podczas zakupu istotne jest sprawdzenie rodzajów złączy, portów i napędów. Warto zadbać o to, aby keyboard posiadał dysk twardy o dużej pojemności, aby ułatwić sobie zapis tworzonej muzyki.

Ponadto, musimy zwrócić uwagę na akumulator – im dłuższa praca na nim tym korzystniej dla użytkownika. Keyboard to posiadający wiele zalet instrument muzyczny, których nie znajdziemy w pianinie cyfrowym, a nawet syntezatorze. Keyboard idealni sprawdzi się w zespole odgrywając rolę akompaniamentu. W nowoczesnych keyboardach imponujące są parametry techniczne – liczba barw wynosi nawet 500 czy 600. Porównując z rytmami w pianinie cyfrowym ich liczba sięga wartości 300.

Jest wiele producentów keyboardów, a jednymi z najlepszych są instrumenty opatrzone marką Yamaha, Ketron i Casio. Nie są one tanie, a za sprzęt wyróżniający się wysoka jakością będziemy musieli zapłacić nawet ponad 5000zł.

Więcej o wyborze keyboarda w dobrej cenie możesz przeczytać w artykule: Jaki keyboard wybrać?

ZOBACZ TAKŻE:
KUP TERAZ
Dołącz Do Mojego Kursu Gry - za darmo
Przygotowałem dla Ciebie materiały do nauki gry. Odbierz: lekcje video, książeczkę z łatwymi piosenkami, gotowe schematy i wszystko co musisz wiedzieć na początku nauki gry na keyboardzie. Dostęp do kursu jest darmowy 🙂
PRZECHODZĘ DO KURSU