Od czego zacząć grę na keyboardzie?

nauka gry na keyboardzie

W celu efektywnej nauki gry na pianinie lub innym instrumencie klawiszowym, istotnymi czynnikami są przede wszystkim : nauka nut, koordynacja obydwu rąk i wytrwała praca nad utworem

Początkowy etap nauki gry na pianinie to nauka nut na pięciolinii oraz nauka rozkładu nut na klawiaturze. Możemy więc rozpocząć edukację od nut znajdujących się w kluczu wiolinowym, ale również znajomości klucza basowego, której brak z pewnością szybko się odbije. Klucz basowy jest potrzebny, ponieważ w nim zapisywane są nuty niższej części klawiatury, czyli te, które grane są najczęściej lewą ręką.

Po zapoznaniu się z nutami, niezbędna pozostaje koordynacja gry za pomocą dwóch rąk. To problem, z którymi boryka się wielu z nas, a przejście przez ten etap nie ma magicznej recepty. Jedynym zalecenie jest nieustanne i cierpliwe ćwiczeń na, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia. Na początku możesz ćwiczyć jedną rękę, po czym próbować połączyć ją z drugą, następnie znów osobno. Innymi słowy, warto wziąć prosty utwór fortepianowy i wyćwiczyć wątek prawą rękę bez patrząc na klawiaturę, po czym to samo zrobić z lewą ręką. Następnie zamykamy oczy grając na przemian raz prawą, raz lewą ręką. Ręce wiedzą, co mają grać. I wtedy, ale bardzo wolno i bez patrzenia na klawiaturę, zaczynamy grać obydwoma rękoma. Najważniejsze jest przyzwyczajenie rąk do siebie.

Czym jest praca nad utworem? W skrócie można wyróżnić kilka elementów, które składają się na pracę nad wykonaniem utworu. Są to przede wszystkim dynamika i artykulacja, styl oraz interpretacja.

Dynamika jest siłą natężenia dźwięku, a w praktyce oznacza to, w jaki sposób zinterpretujemy dany utwór – może być głośniejszy, znacznie cichy lub całkowicie cichy. Artykulacji natomiast to sposób połączenia dźwięków, a mianowicie opisuje, na przykład czy kolejne następujące po sobie dźwięki zagramy łącznie (ich określeniem jest słowo legato), czy też każdy z dźwięków lekko zaakcentujemy, a ich nazwa opatrzona jest słowem staccato. Są to określenia łacińskie czasami opisane słownie jak legato, a czasami zaznaczone łukiem.

Kolejnym elementem jest styl, który stanowi część interpretacji, w dużym stopniu narzuconej, albowiem wskazane jest aby styl wykonania był dostosowany do epoki, do kompozytora i do samego utworu.
Poza dynamiką, artykulacją, tempem i stylem pozostaje jeszcze cała reszta, która może być określona jako własna interpretacja i jest tym miejscem, w którym wykonawca może dodać najwięcej od siebie.

ZOBACZ TAKŻE:
KUP TERAZ
Dołącz Do Mojego Kursu Gry - za darmo
Przygotowałem dla Ciebie materiały do nauki gry. Odbierz: lekcje video, książeczkę z łatwymi piosenkami, gotowe schematy i wszystko co musisz wiedzieć na początku nauki gry na keyboardzie. Dostęp do kursu jest darmowy 🙂
PRZECHODZĘ DO KURSU