NAUKA NUT - Nauka gry na keyboardzie i pianinie | nuty & tutoriale
Naucz się grać na klawiszach w EKSPRESOWYM TEMPIE

Otrzymasz dostęp do 14 lekcji video. Będziesz w nich prowadzony krok po kroku.

Dołącz

NAUKA NUT

nuty liczbowe dla początkujących

Na samym wstępie ostrzegamy Cię, że ten kurs nauki nut nie będzie jak wszystkie inne. Staramy się podawać tylko te informacje, które są potrzebne do dobrej gry a pomijać niepotrzebne pokłady teorii, nazewnictwa i historii. Dlatego, bez zbędnej straty czasu, zaczynamy!Każda nuta ma w sobie zawarte 2 główne informacje:
Czas trwania dźwięku i jego wysokość – czyli mówi nam który klawisz i przez jaki czas musimy naciskaćCzas trwania dźwięku.


Prawdopodobnie uczyłeś się tego w szkole, lub przynajmniej obiło Ci się o uszy. Nie zaszkodzi jednak powtórzyć i usystematyzować wiedzę. Jeśli jesteś pewien swojej wiedzy w zakresie wartości nut, możesz pominąć ten fragment.

Nuty dzielimy na:
-całe nuty
-półnuty
-ćwierćnuty
-ósemki
-itd. jednak narazie te wartości w zupełności Ci wystarczą.

wysokość dźwięku
W tym momencie nauki nut odpada większość słabo zmotywowanych grajków. Po prawdzie nie ma w tym nic dziwnego, bo przy standardowych metodach nauczania proces rozpoznawania dźwięków na pięciolinii zajmuje długie godziny. Godziny ciężkiej nauki, z niepewnymi efektami.
Na szczęście, nie musisz powielać tych błędów. Jak pozbyć się tej trudności dowiesz się za chwilę.
Najpierw niezbędne minimum teorii.

Przez położenie nuty w danym miejscu na pięciolinii możemy odczytać który klawisz należy nacisnąć. Jednak nie zawsze to samo miejsce oznacza ten sam klawisz. Dlaczego? Wszystko zależy od klucza, jakim rozpoczyna się pięciolinia. Najczęściej używanymi kluczami są klucze wiolinowe i basowe. To właśnie nimi zajmiemy się w tym kursie.

Klucz wiolinowy – najczęściej określa grę prawej ręki.
Każda nuta odpowiada klawiszowi, zgodnie z rysunkiem.
Tu pojawia się trudność – nie ma innego sposobu, jak zapamiętanie pozycji nuty i odpowiadojącej jej klawisza. np. Nuta na pierwszej linii od dołu – klawisz E. Nuta między 2 a 3 linią? Klawisz A. Jednak kucie nie pamięć nie daje zadowalających efektów. Najlepszy sposób jest najprostszy – naklejenie nut na klawisze – Przy takim rozwiązaniu możemy od razu zacząć grę konkretnych utworów, w międzyczasie automatycznie ucząc się nut – to rozwiązanie zarówno o wiele łatwiejsze i szybsze, jak i skuteczniejsze.

Jeśli chcesz skorzystać z naszych naklejek, możesz je pozyskać tu: /aktualnie niedostępne/Po opanowaniu położenia nut, dalsze doskonalenie gry będzie już tylko czystą przyjemnością.

Sytuacja z kluczem basowym jest bardzo podobna, z tym że jest on grany najczęściej prawą ręką, i mimo, że nuty mogą leżeć na tej samej pozycji na pięciolinii, odpowiadiają innemu klawiszowi – naklejki uwzględniają również ten aspekt.

Dowiedz się więcej o kursie
TOP 10

14 lekcji video dla początkujących

Naucz się grać na klawiszach w EKSPRESOWYM TEMPIE. Ostatnie dni na dołączenie.

Zapisz się
Wybierz piosenkę: English version
Easy piano songs
Version en español
Canciones de piano + notas en letras