NAUKA-GRY-NA-KEYBOARDZIE.PL
Wszystko czego potrzebujesz do dobrej gry!
Polecane keyboardy NIEKTÓRE SKLEPY DODAJĄ GRATISY

Yamaha psr e443

Yamaha psr e343 (MÓJ)

Casio CTK 1200

Casio SA 46

Yamaha PSR e243

Najpopularniejsze nutki
5 rzeczy które musisz wiedzieć
Jak tworzyć akordy?

Teraz za darmo!


Po zapisie do newslettera otrzymasz natychmiastowy dostęp do e-booka.

Jak wybrać dobry keyboard?
Graj bez nut
Inne artykuły

Od czego zacząć?

nauka gry na keyboardzie

W celu efektywnej nauki gry na pianinie lub innym instrumencie klawiszowym, istotnymi czynnikami są przede wszystkim : nauka nut, koordynacja obydwu rąk i wytrwała praca nad utworem

Początkowy etap nauki gry na pianinie to nauka nut na pięciolinii oraz nauka rozkładu nut na klawiaturze. Możemy więc rozpocząć edukację od nut znajdujących się w kluczu wiolinowym, ale również znajomości klucza basowego, której brak z pewnością szybko się odbije. Klucz basowy jest potrzebny, ponieważ w nim zapisywane są nuty niższej części klawiatury, czyli te, które grane są najczęściej lewą ręką.

Po zapoznaniu się z nutami, niezbędna pozostaje koordynacja gry za pomocą dwóch rąk. To problem, z którymi boryka się wielu z nas, a przejście przez ten etap nie ma magicznej recepty. Jedynym zalecenie jest nieustanne i cierpliwe ćwiczeń na, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia. Na początku możesz ćwiczyć jedną rękę, po czym próbować połączyć ją z drugą, następnie znów osobno. Innymi słowy, warto wziąć prosty utwór fortepianowy i wyćwiczyć wątek prawą rękę bez patrząc na klawiaturę, po czym to samo zrobić z lewą ręką. Następnie zamykamy oczy grając na przemian raz prawą, raz lewą ręką. Ręce wiedzą, co mają grać. I wtedy, ale bardzo wolno i bez patrzenia na klawiaturę, zaczynamy grać obydwoma rękoma. Najważniejsze jest przyzwyczajenie rąk do siebie.

Czym jest praca nad utworem? W skrócie można wyróżnić kilka elementów, które składają się na pracę nad wykonaniem utworu. Są to przede wszystkim dynamika i artykulacja, styl oraz interpretacja.

Dynamika jest siłą natężenia dźwięku, a w praktyce oznacza to, w jaki sposób zinterpretujemy dany utwór – może być głośniejszy, znacznie cichy lub całkowicie cichy. Artykulacji natomiast to sposób połączenia dźwięków, a mianowicie opisuje, na przykład czy kolejne następujące po sobie dźwięki zagramy łącznie (ich określeniem jest słowo legato), czy też każdy z dźwięków lekko zaakcentujemy, a ich nazwa opatrzona jest słowem staccato. Są to określenia łacińskie czasami opisane słownie jak legato, a czasami zaznaczone łukiem.

Kolejnym elementem jest styl, który stanowi część interpretacji, w dużym stopniu narzuconej, albowiem wskazane jest aby styl wykonania był dostosowany do epoki, do kompozytora i do samego utworu. Poza dynamiką, artykulacją, tempem i stylem pozostaje jeszcze cała reszta, która może być określona jako własna interpretacja i jest tym miejscem, w którym wykonawca może dodać najwięcej od siebie.

Nuty literowe
alfabetycznie
Polecane keyboardy NIEKTÓRE SKLEPY DODAJĄ GADŻETY

Yamaha psr e443

Yamaha psr e343 (MÓJ)

Casio CTK 1200

Casio SA 46

Yamaha PSR e243