Metody nauki gry - Nauka gry na keyboardzie i pianinie | nuty & tutoriale
Naucz się grać na klawiszach w EKSPRESOWYM TEMPIE

Otrzymasz dostęp do 14 lekcji video. Będziesz w nich prowadzony krok po kroku.

Dołącz

Metody nauki gry

nuty liczbowe dla początkujących

Nauka nut

W muzyce wszystko jest relatywne, w tym również elementy muzyczne, takie jak dynamika. W języku włoskim, piano znaczy cicho. Jednak dla każdego będzie odzwierciedleniem innej głośności. Określenie dynamiczne to także mezzoforte,, czyli średnio głośno, czy też fortissimo – bardzo głośno, itd. Owe określenia, w każdym przypadku będą relatywne, a jej sugestia będzie oznaczać poziom głośności, a nie jego jednoznacznie określenie.

Podobnie jest z zapisem nutowym. Umieszczenie nuty na pięciolinii nie przekłada się na dokładniejsze nazwę nuty, zaś po umieszczeniu klucza muzycznego na początku pięciolinii, możemy odczytać nazwę nuty. Mimo, ze wygląda na skomplikowane, czytanie nut nie jest trudne.
Nauka nut jest łatwa

Wymienić możemy dwie metody czytania nut: solmizacyjna i literowa. Oba systemy są niezwykle skuteczne, jednak jeśli chcesz zostać instrumentalistą, w praktyce będziesz używać drugiego z wymienionych sposobów. Nauka nut tkwi w swej prostocie. Dlaczego? Wystarczy nauczyć się szeregu diatonicznego, a żaden klucz muzyczny nie będzie straszny. Zapamiętaj, szereg diatoniczny, w systemie solmizacyjnym: do, re, mi, fa, sol, la, si. W systemie literowym: c, d, e, f, g, a, h.

Najlepiej uczymy się poprzez zastosowanie ćwiczeń w praktyce, dlatego też warto sprawnie wymieniać nazwy nut od początku do końca, a następnie w drugą stronę. Oto jak to ma wyglądać: c, d, e, f, g, a, h, c, h, a, g, f, e, d, c. Inne przydatne ćwiczenie polega na wymienianiu co drugiej nuty: c, e, g, h; lub: d, f, a, c.

Szereg diatoniczny nieustannie się powtarza i określa tym samym nazwy kolejnych nut toteż jeśli jesteśmy w stanie wymieniać po kolei tych siedem liter – potrafimy czytać nuty. Nauka nut jest swego rodzaju poezją. Ten podstawowy szereg diatoniczny z powtórzonym dźwiękiem c obejmuje interwał nazywany oktawą. Spróbujmy zatem wykonać poprzednie ćwiczenia przez dwie oktawy. Oto jak powinno to wyglądać: c, d, e, f, g, a, h, c, d, e, f, g, a, h, c, h, a, g, f, e, d, c, h, a, g, f, e, d, c. Jeśli Ci się udało, jesteś na dobrej drodze.

Nuta g1

Na początku warto zastosować klucz muzyczny, aby rozpocząć czytanie nut. W większości przypadków, rozpoczynamy naukę nut, od poznania ich w kluczu wiolinowym. Nie jest oto ani łatwe, ani trudne aniżeli czytanie nut w kluczu. Rozpoczniemy od klucza wiolinowego ponieważ jest on najpopularniejszym kluczem muzycznym. Klucz wiolinowy wyznacza nam na drugiej linii nutę g1.
Pięciolinia.

Spójrzmy na pięciolinię, a pomiędzy poziomymi liniami zauważymy wolne miejsce, zwane polami, które są wykorzystywane do zapisu nutowego. Linie i pola, występują naprzemiennie. Szereg diatoniczny, również będzie zapisywany naprzemiennie, raz na linii, raz na polu. W przypadku klucza wiolinowego, punktem odniesienia będzie nuta znajdująca się na drugiej linii – to wspomniane wcześniej g1. Klucz, zwany kluczem wiolinowym, to tak naprawdę klucz G. Ten klucz może być zapisywany na pięciolinii na różnej wysokości. To co go charakteryzuje to to, że wyznacza nam położenie nuty g1. Dlatego ważne jest, że klucz wiolinowy wyznacza nutę g1.

Dowiedz się więcej o kursie
TOP 10

14 lekcji video dla początkujących

Naucz się grać na klawiszach w EKSPRESOWYM TEMPIE. Ostatnie dni na dołączenie.

Zapisz się
Wybierz piosenkę: English version
Easy piano songs
Version en español
Canciones de piano + notas en letras